Medicalgorithmics przyjął nową strategię na lata 2023-2026, której fundamentem jest transformacja w kierunku globalnego dostawcy technologii do nieinwazyjnej diagnostyki kardiologicznej. Spółka stawia na komercjalizację autorskiego oprogramowania do analizy danych medycznych, algorytmów AI/ML oraz oprogramowanie do integracji z urządzeniami firm trzecich.
„Rozpoczęliśmy transformację modelu biznesowego i rozwijamy się w kierunku globalnego dostawcy innowacyjnych rozwiązań dla sektora ochrony zdrowia. Przez wiele lat oferowaliśmy zamknięty ekosystem z fizycznym urządzeniem. Przekształcamy się w firmę, która będzie specjalizowała się w usługach analizy danych z wykorzystaniem algorytmów sztucznej inteligencji” – mówi Maciej Gamrot, członek zarządu ds. finansowych w Medicalgorithmics.
Przyjęta strategia zakłada rozwój spółki w nowym modelu biznesowym, polegającym na oferowaniu produktów bez wyłączności terytorialnej. Oprogramowanie PocketECG będzie oferowane jako samodzielny produkt. Istotnym elementem nowej strategii będzie integracja autorskiego oprogramowania z urządzeniami firm trzecich do diagnostyki kardiologicznej, co otworzy nowe możliwości w zakresie skalowalności technologii spółki.
„W nowej strategii rozdzielamy oprogramowanie od sprzętu w zakresie sprzedaży, co może wygenerować nam nowe strumienie przychodów. W najbliższych latach nasza sprzedaż będzie skoncentrowana przede wszystkim na rynku amerykańskim, gdzie mamy największy potencjał wzrostu za sprawą naszej technologii. Już działamy bez wyłączności terytorialnej w USA, co umożliwia nam pozyskanie wielu nowych klientów (IDTF oraz firm dostarczających technologie medyczne) i pozwoli na lepszą penetrację amerykańskiego rynku. Umocniliśmy globalną strukturę sprzedażową. Mamy doświadczony międzynarodowy zespół z dogłębnym zrozumieniem rynku usług medycznych, dzięki czemu jesteśmy w bardzo dobrej pozycji, by rosnąć na zagranicznych rynkach” – mówi Jarosław Jerzakowski, członek zarządu ds. handlowych w Medicalgorithmics.
Filarem nowej strategii jest rozwój nowoczesnego oprogramowania, algorytmów AI/ML oraz rozwiązań chmurowych dla sektora ochrony zdrowia. Spółka planuje rozpocząć komercjalizację innowacyjnej technologii do obrazowania serca VCAST. W planach jest również realizacja badań naukowych wspierających rozwój najnowocześniejszych technologii medycznych.
„Tworzymy kompleksowy ekosystem obejmujący algorytmy, oprogramowanie i urządzenia do diagnostyki kardiologicznej. Przekształcamy się w firmę technologiczną, która dostarcza wysoce skalowalne rozwiązania AI dla sektora ochrony zdrowia. Inwestujemy w nowe technologie i rozbudowujemy nasze możliwości badawczo-rozwojowe, które zwiększą wartość diagnostyczną naszych rozwiązań. Widzimy ogromny potencjał w naszym nowym produkcie, VCAST, który może zrewolucjonizować diagnostykę choroby wieńcowej w przyszłości” – mówi Przemysław Tadla, członek zarządu ds. technologii w Medicalgorithmics.
Spółka ma zapewnione finansowanie na realizację celów strategicznych do 2026 r. w wysokości 39 mln zł. Spółka stawia na wzrost organiczny poprzez pozyskanie nowych klientów, ale nie wyklucza również rozwoju swojej działalności poprzez potencjalne działania akwizycyjne, które przyczynią się do wzrostu wartości spółki.