Kardiolytics, spółka zależna Medicalgorithmics, uzyskała patent w USA na metodę modelowania numerycznego przepływu krwi w tętnicach. To rozwiązanie jest jednym z istotnych elementów rozwijanej przez spółkę technologii VCAST, umożliwiającej nieinwazyjną diagnostykę choroby wieńcowej.
Uzyskany na początku kwietnia patent o numerze US20240120110A1 dotyczy metody modelowania numerycznego przepływu krwi w tętnicach, umożliwiającej analizę odkształcenia powierzchni blaszki miażdżycowej i działającego na nią naprężenia. To rozwiązanie jest jednym z istotnych elementów technologii VCAST, za której rozwój odpowiada Kardiolytics – spółka zależna Medicalgorithmics. Chroniona patentem innowacja może wspomóc diagnozowanie i leczenie chorób serca, w szczególności w zakresie oceny ryzyka pęknięcia lub erozji blaszki miażdżycowej.
– To kolejny patent, potwierdzający medyczny i komercyjny potencjał technologii VCAST. W naszej ocenie obrazuje innowacyjność naszej technologii oraz wzmacnia ochronę i przewagę konkurencyjną naszej technologii, a także będzie miał pozytywny wpływ na proces uzyskiwania zgód regulacyjnych w UE i USA, które są niezbędne do rozpoczęcia komercyjnego wykorzystywania stworzonej przez nas technologii. VCAST umożliwia nieinwazyjną i niewymagającą hospitalizacji diagnostykę choroby wieńcowej, dzięki ocenie przez sztuczną inteligencję na podstawie wyników tomografii komputerowej stanu blaszek miażdżycowych. W efekcie przyśpiesza i usprawnia proces diagnostyki oraz leczenia pacjentów z chorobą wieńcową – mówi Przemysław Tadla, członek zarządu Medicalgorithmics ds. technologicznych oraz COO w Kardiolytics.
W czwartym kwartale 2023 roku Kardiolytics rozpoczął proces certyfikacji CE technologii VCAST na rynku Unii Europejskiej. Po uzyskaniu tego certyfikatu spółka planuje rozpocząć komercjalizację rozwiązania w Europie oraz wystąpić do FDA (Agencja Żywności i Leków) o zgodę na wprowadzenie technologii na rynek amerykański w ramach tzw. procedury 510k. Komercjalizacja VCAST w USA jest planowana na rok 2025.
W ubiegłym roku Medicalgorithmics informował o dwóch innych patentach w USA, związanych z technologii VCAST. W styczniu 2023 roku Kardiolytics uzyskał patent (US 11521322B2) na opartą na uczeniu maszynowym segmentację naczyń wieńcowych wypełnionych kontrastem na obrazach tomografii komputerowej. Natomiast patent z kwietnia 2023 roku dotyczy autonomicznej metody modelowania naczyń krwionośnych przy użyciu danych obrazowych z badań medycznych. Ponadto, Kardiolytics złożył kilkanaście innych wniosków patentowych w USA dotyczących innowacyjnych elementów technologii VCAST, które są aktualnie procedowane. Uzyskane patenty i złożone wnioski patentowe potwierdzają innowacyjność technologii VCAST, wzmacniają jej ochronę konkurencyjną oraz zwiększają wartość rynkową.
* Koniec *