Dofinansowanie na dla Medicalgorithmics z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju
Projekt o budżecie 11,2 mln złotych otrzyma dofinansowanie w wysokości 6,3 mln złotych
Projekt dotyczy oprogramowania ECG TechBot, które wykorzystuje zestaw algorytmów do automatycznej weryfikacji analizy i interpretacji sygnału EKG w oparciu o deep learning
Realizacja projektu pozwoli na wsparcie techników EKG w przygotowywaniu raportów z monitoringu pracy serca
Okres realizacji prac z zakresu R&D potrwa do 2022 roku
Spółka Medicalgorithmics S.A., dostawca rozwiązań w diagnostyce kardiologicznej, otrzymała dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na projekt pt. ECG TechBot. Jest to dedykowane oprogramowanie wykorzystujące zestaw algorytmów do automatycznej weryfikacji analizy i interpretacji sygnału EKG w oparciu o metody tzw. deep learning. Umowa z NCBiR została zawarta w dniu 22 grudnia 2017. Projekt Medicalgorithmics został wybrany w ramach działania 1.1 Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Całkowity budżet realizacji projektu ECG TechBot wynosi 11,2 mln złotych. Kwota dofinansowania z NCBiR wynosi 6,3 mln złotych. Projekt jest podzielony na dwie fazy: badań oraz rozwoju. Wartość dofinansowania na badania wynosi 2,2 mln złotych i mają one potrwać od 2017 do połowy 2020 roku. Prace rozwojowe zostaną dofinansowane w wysokości 4,1 mln złotych, a ich realizacja rozpocznie się po fazie badań i zakończy w styczniu 2022 roku. Następnie planowane jest wdrożenie i komercjalizacja prac R&D.
Spółka planuje implementację oprogramowania ECG TechBot nie tylko w kluczowym produkcie – PocketECG (system diagnostyczny do wykrywania arytmii serca), ale także we wszystkich innych własnych rozwiązaniach z zakresu telemetrii kariologicznej.
Obecnie urządzenie PocketECG automatycznie rozpoznaje i oznacza morfologię dla każdego uderzenia serca oraz identyfikuje wiele różnych arytmii. Następnie technicy EKG manualnie weryfikują analizę danych między innymi klasyfikację morfologii i załamków. Kolejnym krokiem jest automatycznie generowany pełny raport diagnostyczny, który jest wysyłany do lekarza prowadzącego danego pacjenta. Raport ten zawiera dane ujęte w sposób graficzny wraz ze statyczną analizą, co ułatwia lekarzom wydać diagnozę.
Realizacja projektu ECG TechBot ma umożliwić pełną automatyzację weryfikacji analizy i interpretacji badania EKG. Zestaw opracowanych algorytmów pozwoli na weryfikację analizy rytmu serca i klasyfikację morfologii. Zmniejszy to ryzyko błędów ludzkich przy weryfikacji analizy sygnału EKG oraz zoptymalizuje prace centrum monitoringu.
„Cieszymy się, że nasz projekt został zakwalifikowany do wsparcia finansowego. Jesteśmy w trakcie realizacji kilku nowatorskich i bezkonkurencyjnych projektów z zakresu diagnostyki EKG. Dofinansowanie naszych badań pozwoli na szybsze opracowanie własnych algorytmów i przyspieszy proces wprowadzania na rynek nowych rozwiązań. Dodatkowo, dzięki unikalnej wiedzy zdobywanej podczas tworzenia algorytmów i testowania systemów, możemy tworzyć kolejne innowacyjne rozwiązania rynkowe, które ułatwiają nam pozyskiwanie nowych rynków sprzedaży. W ten sposób umacniamy pozycję w światowej czołówce dostawców zaawansowanych rozwiązań telemetrii kardiologicznej.” – powiedział Marek Dziubiński, Prezes Zarządu Medicalgorithmics S.A.