Fundusz BioFund Capital Management LLC – największy akcjonariusz Medicalgorithmics, firmy technologicznej wchodzącej w skład indeksu sWIG80 – jest zadowolony z dotychczasowych efektów wdrażania strategii na lata 2023-26. Aktywnie wspiera rozwój spółki i spodziewa się jego przełożenia na budowę wartości dla akcjonariuszy spółki, w tym giełdową wycenę akcji Medicalgorithmics.
– Jako największy akcjonariusz Medicalgorithmics potwierdzamy, że jesteśmy w pełni zadowoleni z dotychczasowych efektów realizacji strategii na lata 2023-26, która w naszej ocenie, i w oparciu o rozmowy z kluczowymi firmami w branży medtech na rynku europejskim i amerykańskim, jest skutecznie realizowana. Jej głównym celem jest fundamentalna zmiana modelu biznesowego firmy, która została już praktycznie zrealizowana. Na globalnym rynku spółka nie jest już postrzegana jako producent jednego z wielu urządzeń do monitorowania pracy serca. Wnioskując z feedbacku, który otrzymujemy w profesjonalnych interakcjach z wiodącymi graczami na rynku, Medicalgorithmics z powodzeniem buduje pozycję globalnego innowatora i dostawcy high-tech oprogramowania diagnostycznego, opartego o własne algorytmy sztucznej inteligencji, których skuteczność potwierdzają niezależne badania naukowe – komentuje prof. Paul Lewicki, współzałożyciel funduszu BioFund oraz aktywnie angażujący się członek rady nadzorczej Medicalgorithmics.
– Ten sukces ma już przełożenie na rozmowy z nowymi klientami i już wkrótce będzie widoczny w kolejnych kontraktach i wynikach spółki. Transformacja modelu biznesowego zakładała krótkoterminowe osłabienie wskaźników finansowych. Byliśmy na to przygotowani, ponieważ branża medyczna jest mocno regulowana, a skuteczna realizacja działań biznesowych wymaga więcej czasu niż to ma miejsce w innych sektorach gospodarki. Zbliżamy się do końca transformacji spółki, której model biznesowy będzie oparty na algorytmach AI i oprogramowaniu współpracującym z różnymi urządzeniami naszych partnerów. W naszej ocenie ten model ma znacząco większy potencjał i pozwoli spółce na globalne skalowanie jej biznesu – mówi dr n. med. Kris Siemionow, członek rady nadzorczej Medicalgorithmics i współzałożyciel funduszu BioFund.
– Medicalgorithmics traktuję jako kluczową spółkę w portfolio BioFund. Mam do niej podobne podejście i oczekiwania, jak w przypadku StatSoft. Była to jedna z pierwszych firm softwarowych „data mining” w USA, którą założyłem ponad 20 lat temu, a która w 2014 roku została przejęta przez Dell Technologies. Dlatego nie zamierzamy sprzedawać akcji po kursie, który nie będzie w pełni odzwierciedlał wartości spółki oraz jej potencjału biznesowego i technologicznego. W naszej ocenie aktualna wycena akcji Medicalgorithmics jest wielokrotnie zaniżona wobec jej rzeczywistej wartości. Moim zdaniem nie uwzględnia ona wartości Kardiolytics, spółki zależnej Medicalgorithmics, która rozwija technologię VCAST – podkreśla prof. Lewicki.
– BioFund, jako fundusz inwestujący nasze własne pieniądze, ma nieograniczony horyzont inwestycyjny i możemy zadeklarować, że nie będziemy sprzedawać akcji przy obecnych poziomach cenowych. Nie mamy też zamiaru zmniejszać naszego zaangażowania i jesteśmy zdeterminowani, aby w pełni zrealizować potencjał strategii oraz dążyć do zwiększenia wartości naszej inwestycji w Medicalgorithmics – podsumowuje prof. Paul Lewicki.
– Największą wartością Medicalgorithmics jest stworzona przez nią technologia, oparta na własnych rozwiązaniach uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji. Dotyczy to obu obszarów: diagnostyki zaburzeń rytmu serca oraz diagnostyki choroby wieńcowej. Zarówno system DRP wraz z algorytmami DRAI, jak i system VCAST, należą do najnowocześniejszych rozwiązań diagnostycznych na świecie. W obu przypadkach jesteśmy na początku procesu komercjalizacji tych przełomowych technologii. DRAI, czyli nowa generacja algorytmów sztucznej inteligencji do analizy danych EKG, wraz platformą diagnostyczną DRP są w pełni dostępne komercyjnie dopiero od pierwszej połowy tego roku i zostały już z powodzeniem wdrożone u pierwszych klientów, z bardzo pozytywną informacją zwrotną z ich strony. W najbliższym czasie spodziewamy się, że spółka podpisze kolejne, istotne umowy sprzedażowe, spełniające deklaracje o odbudowie przychodów na rynku USA – mówi dr n. med. Kris Siemionow.
– Najwyższe możliwości analityczne algorytmów DRAI potwierdziło niezależne badanie naukowe, którego wyniki były prezentowane na prestiżowej Londyńskiej konferencji kardiologicznej ESC Congress 2024. Nasze AI, w dużym, międzynarodowym badaniu (z udziałem ponad 50 kardiologów z czołowych ośrodków akademickich w USA i Europie oraz z udziałem ponad 14 tys. pacjentów), okazało się znacząco trafniejsze w przewidywaniu arytmii niż diagnostycy z wieloletnim stażem. Wyniki tego badania zostaną wkrótce opublikowane w jednym z najbardziej prestiżowych periodyków naukowych, co pokazuje, jak duży wpływ może mieć technologia opracowana przez Medicalgorithmics na diagnostykę kardiologiczną na świecie – podkreśla dr n. med. Kris Siemionow.
– Technologia VCAST (nieinwazyjna ocena funkcjonalnego zwężenia naczyń wieńcowych) jest na nieco wcześniejszym etapie rozwoju tylko ze względu na bardzo długi i skomplikowany proces certyfikacji tego wysoce innowacyjnego podejścia diagnostycznego. Spółka z sukcesem przeszła przez skomplikowane wymagania procesu certyfikacji i obecnie czekamy już tylko na „formalną pieczątkę”, którą powinniśmy wkrótce otrzymać, co umożliwi nam rozpoczęcie procesu komercjalizacji VCAST w Europie – mówi prof. Paul Lewicki.
– W naszej ocenie obie technologie doskonale wpisują się w globalny trend wykorzystania sztucznej inteligencji w systemach opieki zdrowotnej, w celu zwiększenia dostępności tych procedur i opieki kardiologicznej. Dlatego też obecna wycena Medicalgorithmics nie odzwierciedla fundamentalnej wartości stworzonych przez spółkę technologii – podsumowuje prof. Paul Lewicki.
BioFund Capital Management LLC to fundusz założony w 2015 roku w Miami na Florydzie, który powstał w odpowiedzi na globalne wyzwania związane z niedostatecznym wykorzystaniem technologii w medycynie oraz ograniczonym dostępem do zaawansowanej opieki medycznej. Jego założycielami są: dr n. med. Kris Siemionow, uznany chirurg i twórca innowacyjnych firm medycznych, oraz prof. Paul Lewicki, pionier w dziedzinie eksploracji danych i uczenia maszynowego, założyciel StatSoft i twórca systemu STATISTICA. Fundusz koncentruje się na niwelowaniu nierówności w dostępie do opieki medycznej na całym świecie, szczególnie w regionach, gdzie brakuje wykwalifikowanych specjalistów. BioFund, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii, dąży do podnoszenia standardów opieki oraz wdrażania zdalnych i autonomicznych rozwiązań, umożliwiających przeprowadzanie zaawansowanych procedur medycznych. Misją funduszu jest tworzenie bardziej dostępnej, innowacyjnej i efektywnej medycyny, odpowiadającej na globalne potrzeby rynku zdrowotnego. W 2022 roku BioFund zainwestował w Medicalgorithmics, stając się największym akcjonariuszem notowanej na GPW spółki.