Stworzony przez Medicalgorithmics system sztucznej inteligencji może diagnozować ryzyko groźnego typu arytmii serca częstoskurczu komorowego przed pojawieniem się pierwszych objawów klinicznych u pacjentów –– wynika z publikacji zespołu naukowego Medicalgorithmics, opublikowanej w prestiżowym amerykańskim periodyku kardiologicznym Heart Rhythm O2.
Artykuł naukowy podsumowuje dwuletni projekt badawczy, zrealizowany przez zespół naukowy Medicalgorithmics – obecnie notowanego w indeksie sWIG80 dostawcy nowoczesnych rozwiązań diagnostycznych dla kardiologii. W ramach projektu, system sztucznej inteligencji stworzony przez spółkę przeanalizował retrospektywnie dane o pracy serca ponad 19 tys. pacjentów w wieku 65 lat i więcej pod kątem ryzyka wystąpienia częstoskurczu komorowego. Dane zostały zebrane w cyklu dobowego monitoringu pracy serca przez urządzenia PocketECG, będące częścią technologicznego ekosystemu Medicalgorithmics wykorzystywanego w diagnostyce chorób serca.
Analiza z wykorzystaniem sztucznej inteligencji pozwoliła stwierdzić, że co piąty pacjent z grupy ponad 19 tys. osób ma objawy świadczące o podwyższonym ryzyku zachorowania na częstoskurcz komorowy. Dzięki wykorzystaniu AI i jej modeli predykcyjnych, mogą oni zostać objęci monitoringiem w celu diagnozy oraz leczeniem przed pojawieniem się pierwszych, groźnych dla zdrowia i życia objawów klinicznych tego typu arytmii serca.
Częstoskurcz komorowy (tachykardia komorowa) to groźne zaburzenie pracy serca, które charakteryzuje się szybkimi i nieregularnymi skurczami komór. Może prowadzić do utraty przytomności, niewydolności serca oraz nawet nagłej śmierci, jeśli nie zostanie wcześniej zdiagnozowane i odpowiednio leczone.
Lidia Johnson, CSO Medicalgorithmics i jedna z autorek pracy naukowej, ocenia, że wykorzystanie sztucznej inteligencji może zmienić w sposób, w jaki są diagnozowane choroby serca przy użyciu nowoczesnych rozwiązań monitoringu elektrokardiograficznego. Dodatkowo, to pozwoli na zwiększenie dostępności tego typu diagnostyki.
„Mamy nadzieję, że nasza analiza predykcyjna zrewolucjonizuje sposób, w jaki wykorzystywana jest elektrokardiografia. Długi monitoring pracy serca powinien być dostępny dla pacjentów, którzy go rzeczywiście potrzebują, a jakość otrzymywanych danych powinna być na jak najwyższym poziomie” – mówi Linda Johnson.
Heart Rhythm O2 to periodyk naukowy, wydawany we współpracy z amerykańskim Heart Rhythm Society, który koncentruje się na zagadnieniach związanych z arytmią serca i elektrofizjologii. Heart Rhythm O2 publikuje oryginalne badania kliniczne i eksperymentalne oraz raporty, koncentrujące się na wykorzystaniu nowoczesnych technologii w kardiologii. Wszystkie publikowane artykuły są recenzowane przez ekspertów i naukowców.
Artykuł naukowy zespołu Medicalgorithmics jest dostępny pod tym linkiem: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2666501823001381