Medicalgorithmics i największy akcjonariusz spółki – fundusz BioFund Capital Management LLC – podpisali umowę o utworzeniu linii pożyczkowej o wartości do 3 mln USD. Umowa zwiększa komfort spółki w realizacji strategii na lata 2023-2026 i poszerza jej możliwości rozwoju, przy czym obecnie Medicalgorithmics nie planuje korzystać z linii, finansując działalność ze środków własnych i przepływów operacyjnych.
Umowa między BioFund Capital Management LLC a wchodzącym w skład indeksu sWIG80 medtechem jest wykonaniem deklaracji funduszu z umowy inwestycyjnej z 2022 roku, w ramach której zainwestował on w Medicalgorithmics i objął kontrolny pakiet akcji. Fundusz zobowiązał się w niej do wspierania dalszego rozwoju spółki m.in. przez zapewnienie jej finansowania w formie pożyczek o wartości do 3 mln USD.
– Utworzona przez BioFund linia finansowa potwierdza zasoby finansowe Medicalgorithmics oraz jest realizacją zapisów umowy inwestycyjnej i założeń finansowych strategii rozwoju. Daje nam dostęp do dodatkowych środków do natychmiastowego wykorzystania w realizacji strategii, w tym projektów R&D akwizycji technologii czy prowadzenia komercjalizacji na globalnym rynku. Należy przy tym pamiętać, że głównym źródłem finansowania transformacji modelu biznesowego spółki są środki własne oraz inwestycja kapitałowa BioFund z 2022 r. – komentuje Maciej Gamrot, członek zarządu Medicalgorithmics ds. finansowych.
Na koniec marca 2024 roku saldo środków pieniężnych w spółce wynosiło 16,4 mln zł. – To jasno pokazuje, że w najbliższym czasie nie będziemy mieli potrzeby sięgania po dodatkowe finansowanie. Oczywiście, jak każda rozwijająca się firma o dobrym standingu finansowym, prowadzimy rynkowe rozmowy o pozyskanie projektów grantowych, dotacji na projekty badawczo-rozwojowe czy kredytów bankowych – dodaje Maciej Gamrot.
– Naszym głównym celem, jako największego akcjonariusza, jest konsekwentne podnoszenie wartości spółki przez wsparcie realizacji strategii rozwoju, która ma uczynić ją liderem na globalnym rynku nieinwazyjnych technologii diagnostycznych. Jesteśmy głęboko przekonani o ogromnym potencjale wzrostu wartości Medicalgorithmics. Dlatego udostępniamy spółce linię pożyczkową, która zwiększa jej komfort w realizacji strategii i podejmowaniu nowych inicjatyw z niej wynikających, jak na przykład realizacja dodatkowych projektów R&D – mówi Paul Lewicki, partner i współwłaściciel funduszu BioFund Capital Management LLC.
Umowa przewiduje, że Medicalgorithmics będzie mógł korzystać z linii finansowej BioFund w transzach o wysokości do 1 mln USD na realizacje konkretnych projektów z obszaru rozwoju technologii czy fuzji i przejęć. Wartość linii została określona na maksymalnie 3 mln USD. Pożyczki będą oprocentowane na poziomie rynkowym (stopa SOFR powiększona o 2,2 proc. marży), a ich spłata ma odbywać się – o ile strony nie ustalą inaczej – w 24 miesięcznych ratach, przy czym pierwsza spłata ma nastąpić nie wcześniej niż w październiku 2025 r.
Zgodnie ze strategią rozwoju ogłoszoną w czerwcu 2023 roku, opracowaną przy udziale głównego akcjonariusza Medicalgorithmics, Biofund Capital Management LLC, firma zmieniła swój model biznesowy. Odeszła od oferowania wyłącznie zamkniętego systemu diagnostyki kardiologicznej powiązanego z własnymi urządzeniami monitorującymi serce. Nowa strategia koncentruje się na sprzedaży platformy do analizy wielodniowych zapisów EKG z wykorzystaniem autorskich algorytmów sztucznej inteligencji jako samodzielnego produktu, a także integracji z urządzeniami i systemami IT partnerów. Oprogramowanie Medicalgorithmics może być licencjonowane przez klientów, a firma zarabia na opłatach w różnych modelach, w tym tych opartych na liczbie wykonanych analiz danych EKG.